Cena zlata stoupá. Má smysl ho ještě nakupovat?

Odpověď je jednoduchá: „Ano.“

Proč?

Protože v současných podmínkách není reálné očekávat nějaký výrazný pokles ceny drahých kovů.

Cena zlata v poslední době prochází významnými pohyby. Díky epidemii koronaviru, která v poslední době už není pouze čínskou záležitostí, zájem a důvěra ve zlato výrazně roste.

Čínská opatření významně ochromila největší výrobnu světa a v důsledku toho začíná pokulhávat výroba i jinde po světě. Problém začíná být větší, než se na začátku roku jevil a už se otevřeně mluví o poklesu ekonomik.

Doba nejistoty je pro zlato ideální. V takových časech se vždy ukáže jako velmi bezpečný přístav pro peníze. A když roste poptávka, roste i cena.

Spoření do zlata a stříbra

Problémem jsou také obrovské dluhy. Světová ekonomika je stále více zadlužená a tím také křehčí. Dluhy rostou v dobách, kdy se plácáme po rameni, jak dobře se nám daří. Není to divné? Opatření centrálních bank jako je kvantitativní uvolňování (srozumitelněji řečeno – obrovský tisk nových peněz) a snižování úrokových sazeb nefungují tak výrazně, jak by bylo potřeba.

A opět jsme u toho, že v době, kdy se ekonomice nedaří, je zlato ideální možnost, kam přesunout alespoň část svých úspor.

Vzhledem k tomu, že se v budoucnu očekává několikanásobné zvýšení ceny zlata a stříbra, je současný růst ceny zanedbatelný a čekat na její pokles by se v době, kdy nemáme tušení, jak rozsáhlý dopad bude koronavirus nakonec mít, nemuselo vyplatit.

Jolana Bieliková

konzultant pro investice do drahých kovů
Měním peníze na zlato a stříbro. Chráním lidem peníze před krizí a znehodnocením inflací. Zlato je věčné, peníze ne.